Poniżej prezentujemy naszą propozycję turystycznej trasy Astronomiczny Kalisz. Zawiera ona elementy architektoniczne w tkance miejskiej, które w mniejszym lub większym stopniu, odnoszą się do astronomii. Zachęcamy do samodzielnego (rodzinnego, grupowego itp.) zwiedzania miasta! Cała trasa to ok. 6-7.5 km, zajmuje 1-3 godzin (zależnie od tempa zwiedzania).

Zaczynamy na skrzyżowaniu ulic Kopernika i Kościuszki. Całą trasę przejdziemy pieszo. Warto więc zaparkować samochód gdzieś w płatnej strefie parkowania lub w okolicy (np. na parkingu przy pobliskim markecie Bursztyn). Niestety ulica Kopernika, mimo tak znamienitego patrona, nie zawiera w swoim ciągu żadnego aspektu astronomicznego. Pierwszy astronomiczny akcent znajdziemy na pobliskiej ulicy Kościuszki.
- III LO im. Mikołaja Kopernika (0 km). Szkoła o tradycjach sięgających 1905 roku. Od 1971 roku nosi imię Mikołaja Kopernika. Przed gmachem Liceum znajduje się pomnik-popiersie Mikołaja Kopernika (odsłonięty 19 lutego 1973 – w 500. rocznicę urodzin astronoma). Robimy selfie z Kopernikiem. Obok popiersie Anny Jagiellonki (szkoła imię tej królowej nosiła w latach 1918-1939). To ostatnia przedstawicielka rodu Jagiellonów. Należy podkreślić, że to właśnie za Jagiellonów Polska przeżywała Złoty Wiek i to właśnie za Jagiellonów żył i pracował Mikołaj Kopernik. Z Anną też robimy selfie.
- Zegar słoneczny przy Katedrze (1 km). Udajemy się w kierunku centrum miasta, dochodzimy do reprezentacyjnej ulicy Śródmiejskiej, skręcamy w lewo, Mostem Reformackim docieramy do Złotego Rogu, idziemy dalej przez Most Kamienny, a następnie deptakiem w kierunku Głównego Rynku. Po prawej mijamy Ratusz wybudowany w latach 1920-1924 (w miejscu zniszczonego w 1914 r. poprzedniego gmachu Ratusza). Skręcamy w lewo w ulicę Kanonicką, którą dochodzimy do monumentalnej Katedry pw. św. Mikołaja Biskupa. Na dziedzińcu katedry, trochę na uboczu, stoi niepozorny zegar słoneczny. Robimy sobie zdjęcie z zegarem. Polecamy zwiedzenie ciekawego wnętrza Katedry, przy okazji wspominamy św. Mikołaja Biskupa – w naszej tradycji najlepiej się wspomina tego świętego między 6 a 24 grudnia, a więc w okolicach przesilenia zimowego.
- Kościół garnizonowy (0.4 km). Wychodzimy z Katedry. Udajemy się do kościoła garnizonowego. Skręcamy w ulicę Grodzką, a następnie w prawo w Chodyńskiego, krótki spacer tą ulicą doprowadza nas do Placu Świętego Józefa, po lewej widzimy pomnik Świętego Jana Pawła II oraz górującą nad placem Bazylikę Świętego Józefa. Przed nami ukazuje się fasada Kościoła pw. św. Wojciecha i Świętego Stanisława Biskupa umieszczona w kompleksie zabudowań dawnego kolegium jezuickiego. Przechodzimy przez ulicę podchodząc pod drzwi kościoła. W posadzce chodnika, umieszczono tablicę wspominającą pierwsze polskie obserwatorium astronomiczne. Robimy sobie zdjęcie z tablicą. Jeśli tylko kościół jest otwarty i możliwe jest wejście na emporę (pierwsze piętro), to udajemy się tam czym prędzej, bo właśnie na emporze znajduje się gablota oraz tablica z astronomicznymi atrakcjami wspominającymi Karola Malaperta, jego współpracowników oraz astronomię, jako naukę.
- Wieża Malaperta (0.2 km). Wychodzimy z kościoła, udajemy się w lewo, idziemy w kierunku ulicy Łaziennej, skręcamy w lewo. Po lewej mijamy Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, za parkingiem podziemnym skręcamy w lewo. Dochodzimy do Restauracji Wanatówka (zlokalizowanej w jednej z istniejących baszt obronnych dawnego Kalisza), po lewej zobaczymy prezbiterium kościoła garnizonowego, do którego przyklejona jest wieża, będąca pierwszym polskim obserwatorium astronomicznym. Sama wieża nie jest udostępniona do zwiedzania, ale z zewnątrz wyraźnie widać wielkie okiennice zasłaniające otwory, które służyły niegdyś do wystawiania sprzętu astronomicznego. Robimy sobie zdjęcie pod wieżą.
- Zegar słoneczny w Parku Miejskim (1 km). Wracamy do ulicy Łaziennej i skręcamy w lewo w kierunku Parku Miejskiego. Po lewej mijamy Centrum Kultury i Sztuki. Park Miejski w Kaliszu to jedno z najstarszych miejskich założeń parkowych w Polsce. Można tutaj przysiąść na ławce, albo podziwiać stare dęby. Udajemy się prawą alejką mijając po prawej dąb szypułkowy posadzony przez Józefa Piłsudskiego. Następnie możemy udać się na kawę, albo na obiad do parkowej restauracji KTW położonej w malowniczej scenerii przy Moście Teatralnym. Latem przy moście sprzedawana jest wata cukrowa oraz organizowane są przejażdżki parkową kolejką Tum Tum. Po prawej stronie, za rzeką Prosną, która jest w tym miejscu stosunkowo szeroka, widzimy Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego. Idziemy dalej, aż do angielskiego założenia w parku, gdzie nieopodal pomnika Flory zauważyć możemy charakterystycznie pochylone drzewo, tzw. “Dąb Asnyka”, jest to dąb czerwony podarowany Kaliszowi przez Izabellę z Czartoryskich Działyńską. Obok tych przepięknych parkowych atrakcji znajduje się zegar słoneczny typu angielskiego. Zainstalowany został tutaj w roku 1889 chyba razem z posadzeniem tego drzewa. Robimy sobie zdjęcie z zegarem. Selfie z Dębem Asnyka i z pomnikiem Flory mile widziane.
- Rondo Ptolemeusza (1.5 km). Wracamy do Mostu Teatralnego, przekraczamy Prosnę Mostem Teatralnym i udajemy się ścieżką wzdłuż rzeki. Po kilkuset metrach, po lewej stronie, mijamy Kotwicę, idziemy dalej w kierunku Jazu Rypinkowskiego, którym przekraczamy odnogę Prosny, po lewej mijamy stanicę Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego, a skręcamy w prawo, w kierunku ulicy Częstochowskiej. Dochodzimy do Częstochowskiej i skręcamy w lewo. Maszerujemy prosto, aż do Ronda. Przy Rondzie upewniamy się, że jesteśmy bezpieczni i robimy sobie zdjęcie z rzeźbą o nazwie Kosmogonia Ptolemeusza. Przedstawia ona model geocentryczny Wszechświata. Z Ziemią w środku.
- Zegar słoneczny w Parku Przyjaźni (0.8 km). Z Ronda wychodzimy Trasą Bursztynową, która w tym miejscu wznosi się z nachyleniem ok. 3% Po kilkuset metrach, po prawej stronie, ujrzymy założenie parkowe otaczające stawy po dawnych gliniankach. To Park Przyjaźni. Znajdujemy wejście do Parku i udajemy się w okolice tężni solankowej, powinno być ją widać z daleka. W okolicach tężni znajduje się najmłodszy (i największy) z kaliskich zegarów słonecznych. Robimy sobie zdjęcie z zegarem i sprawdzamy dzień tygodnia oraz godzinę. Jeśli jest czwartek między 17 a 19, to patrz punkt 8. Jeśli nie, to GRATULUJEMY – zdobyłeś Astronomiczny Kalisz! Jeśli zaparkowałeś przy Kościuszki, to nie zapomnij odebrać samochodu (1.5 km).
- Akcelerator Kultury (1 km). Jeśli jest czwartek, godz. 17-19, to nie mogłeś lepiej trafić. Wychodząc z Parku Przyjaźni udaj się ulicami Cegielnianą i Lipową do Nowego Światu, a dokładniej w okolice Rogatki Wrocławskiej. W Akceleratorze Kultury (ul. Nowy Świat 2a) trwają właśnie zajęcia Koła Astronomicznego Malapert. Zapraszamy na zajęcia Koła Astronomicznego Malapert. Tam odbierzesz zasłużone GRATULACJE! Jeśli zaparkowałeś przy Kościuszki, to do samochodu masz niedaleko (0.5 km), po drodze w oczy rzuci Ci się budynek Rogatki Wrocławskiej (na skrzyżowaniu przy Akceleratorze) i stojący naprzeciwko zegar ufundowany dla miasta przez zegarmistrza Rafała Stiltera w roku 1933.